Největší evropská zlatá mince váží 30 Kg
Mince Vídeňský filharmonik se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako největší zlatá mince na světě.
Mince Vídeňský filharmonik se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů jako největší zlatá mince na světě.
Aby dosáhl světového prvenství váží tento rekordman neuvěřitelných 1000 troyských uncí. To je něco přes 31 Kilogramů !!! Ryzost této mince je přitom stejná jako u "malých" mincí vážících 1Oz. Z 1000 dílů jeho váhy je 999.9 dílů čistého zlata. Těchto obřích mincí, které mají v průměru přes 37 centimetrů bylo vyrobeno pouze 15 kusů. Každá z nich má nominální hodnotu 100.000 Euro. Na výrobu jedné mince bylo zapotřebí 2,5 zlatých cihel.
Dodnes se jedná o největší evropskou minci z ryzího zlata.
K počátkům ražby malých grošů Zajímavé ražby z Nume.cz
Počátek ražby malých grošů bývá spojován se jménem císaře Rudolfa II. (1576-1611).
První malé groše s letopočty 1577 a 1578 skutečně nesou císařovu iniciálu a v opisu zpravidla jeho jméno se zkrácenou titulaturou. Ražba Rudolfových malých grošů však byla pouze logickým vyústěním složitých jednání o minci mezi českým sněmem a císařem Maxmiliánem II. (1564-1576) započatých po zrušení krejcarového měnového systému pro české země v roce 1573.
Krejcarový měnový systém byl oficiálně zrušen na jaře 1573 a nová ražba v tolarovém měnovém systému byla obnovena v průběhu tohoto roku. Provizorně, až do doby vydání nového mincovního řádu, bylo ve všech českých mincovnách raženo podle mincovního řádu z roku 1547. Z drobných a středních nominálů byly raženy malé a bílé peníze a bílé groše ve vzájemném hodnotovém poměru 14:7:1. Na základě výsledků zdlouhavých dvouletých jednání mezi českým sněmem, císařem, českou komorou a mincovnami byl českým sněmem počátkem léta 1576, tedy ještě za vlády Maxmiliána II., schválen a vydán nový mincovní řád.
V novém mincovním řádu, ve výčtu ražených nominálů, se poprvé setkáváme s malým grošem jako polovinou bílého groše. V textu sněmovního usnesení čteme: „Grošuov bílých na hřivnu vcházeti má sto a dvaceti šest kusuov dva peníze bílé ... Item, puol groše bílého na sedm peněz malých též bito býti má ...“ Česká nominálová soustava na úrovni mincí drobných a středních hodnot, ve kterých probíhala naprostá většina běžných denních plateb, byla doplněna novým nominálem.
Celý článek naleznete v časopise Mince a bankovky č. 3/2013
DALŠÍ ČLÁNKY
VÍCE O ČASOPISU